Haber

AP Üyesi Loiseau: Türkiye barışçıl bir gelecek istiyorsa Ermeni Soykırımını tanımalı

Avrupa Parlamentosu (AP) Savunma Komitesi Lideri Nathalie Loiseau, 1915’in 108’inci yıldönümünde Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Ermeni Soykırımı’nı tanıması gerektiğini belirten Fransız siyasetçi, “Türkiye büyük bir ülke olarak algılanmak ve değer görmek istiyorsa, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını, şiddetli bir geçmişe rağmen barışçıl bir gelecek inşa etme isteğinin bir işareti olarak görmeli.”

‘BİR SONRAKİ OLUMLU HAREKET ANKARA’DAN GELMELİ’

6 Şubat’ta meydana gelen Maraş ve Hatay merkezli depremleri hatırlatan Loiseau, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’yi vuran trajik depremin ardından Erivan-Ankara bağlarında cesaret verici sinyaller verildi. Ermenistan, Türkiye’ye yardım sağlamak için harekete geçti. Ermenistan Dışişleri Bakanı Türkiye’yi ziyaret etti. İki ülke arasındaki sınır on yıllardır ilk kez yeniden açıldı. Bir sonraki olumlu hamlenin Ankara’dan gelmesini umalım.”

Ne oldu?

Art arda meydana gelen depremlerin ardından Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırı Ermenistan’dan gelen insani yardıma açıldı. Alican Sınır Kapısı en son 1988 Ermenistan depreminde kullanılmış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın depremlerden bir gün sonra yaptığı telefon görüşmesinde Paşinyan, depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. (DIŞ HABERLER)

akincilarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu